Pánské obleky

Jak si správně vybrat pánský oblek?

Složení pánského obleku

Existuje základní pravidlo: pánský oblek musí být z vlny. A to včetně podšívky. Místo vlny se dá použít i hedvábí, především do podšívky. Podšívka se dá dnes ušít i z materiálu zvaného Bamberg Cupro (protože získat dnes kvalitní hedvábí do obleku je velmi drahé a Cupro je japonský a kvalitní materiál).

Další možnosti nabízí kašmír, len a mohér. Použití bavlny je již diskutabilní. 

Když vybírám oblek, pokud se mi líbí ramena (viz níže), zalovím po jeho vnitřních kapsách a hledám složení. Jakmile uvidím viskózu, polyester nebo dokonce acetát, prchám pryč. Bohužel, viskózu občas objevíte i u modelů např. od Dolce & Gabbana („Mohla byste to prosím hláskovat?“ – znalci pochopí :-)). V takovémto obleku se budete nejenom potit, ale pot se ani nebude dostatečně rychle odpařovat.

Vlna má různou kvalitu: ta kvalitnější se označuje od 100 do 250 (nekvalitní vlnu poznáte tak, že nebude mít uvedeno žádné číslo). Od 150 jde již o špičkovou kvalitu. Číslo označuje kvalitu vlněné příze. Čím je číslo (označující počet vetkaných vláken) větší, tím je vlna lepší a jemnější. Vlna s vyšším číslem je jemnější, krásnější a méně se mačká. Spotřebuje se ale na ni více vlněného vlákna, a tak je samozřejmě dražší.

Kupujte kvalitu minimálně 120. 130 a 140 jsou dobré, na 150 začíná luxus. 180 jsou nejvyšší běžně dostupné látky. 

Ramena

Kvalita obleku se pozná i především na ramenou. Na ně se dívám ještě před složením (je snazší se podívat na rameno než hledat složení). Hodně často uvidíte, že přední část je našita jinak než zadní.

Právě u ramen se pozná kvalita krejčího na první pohled.

Tip: skvělého vzhledu dosáhnete, pokud budou rukávy vystupovat lehce nad úroveň ramen. Jiná saka v podstatě už ani nekupuji. Někomu ale tento styl nemusí vyhovovat.

Jeden, dva, tři, čtyři knoflíky

Módní návrháři experimentují s jedním či čtyřmi knoflíky, ale v podstatě se dají nosit jenom dva nebo tři.

Obecně: dva knoflíky jsou uvolněnější, tři vás udělají přísnější (více vás sevřou). Pokud chcete mít zajímavý vzhled s třemi knoflíky, zapněte si jenom ten prostřední. Je to móda posledních let.

Velká chyba českých mužů

Poslední knoflík (pokud není jenom jeden) se u saka zásadně nezapíná!

Mimochodem, víte proč? Je to reminiscence z minulosti, kdy muž musel být kdykoliv schopen rychle tasit kord či meč. Aby pro něj rychle a snadno dosáhl, začal se nosit spodní knoflíček rozepnutý.

Délka rukávů u obleku

Když jsem ve firemním magazínu napsal článek Pánské obleky, košile a kravaty na českém internetu a zveřejnil fotografii obleku od Zegny (která pak byla ještě mnohokráte zkopírována), napsala mi jedna čtenářka, že oblek je malý. A zde dochází k velkému nepochopení u Čechů: rukávy u pánských obleků musí být kratší než rukávy u košile.

Rukávy u saka musí být tak krátké, aby byl vidět manžetový knoflík (proč jinak by se dělali tak krásné manžetové knoflíky?). A to při každém pohybu, úhlu a skrčení.

Je to nesmírně elegantní. A má to i praktický důvod (většina věcí v módě je praktická): opticky to prodlužuje ruce.

Bohužel mnoho českých krejčí vám délku rukávů u saka zkrátí příliš málo. Hned tři krejčí a krejčové mi to zkrátili příliš málo (krejčovství Čechová, krejčovství Janošek – Hruška a Zara, vše v Brně).

Když si kupujete oblek, měli byste si nejprve vybrat svoji velikost. Velikost by měla odrážet vaši mohutnost i výšku. Ale počítejte s tím, že délku rukávu u obleku vám bude muset upravit na míru krejčí. Stojí to zhruba 150 - 250 Kč - a rozhodně se to vyplatí.

Délka nohavic

Jeden z mých prvních business obleků byl mimořádný: nemám standardní délku rukávů a nohou (tehdy jsem to ještě nevěděl) a marně jsem hledal oblek, který by měl délku nohavic i rukávů, která by mi sedla. Zázrakem se mi podařilo takový oblek sehnat.

Zatímco rukávy si možná budete muset nechat zkrátit u krejčího, u nohavic to platí 100%. Nohavice se u kvalitních obleků prodávají zásadně nezakončené/nezačištěné. Budete si je muset zanést ke krejčímu, který vám upraví jejich délku přesně podle vás.

Cena pánského obleku

Jak jsem napsal v sekci Nákupy, obchody a e-shopy, osobně nakupuji obleky nejčastěji ve Vídni, případně v Londýně nebo New Yorku. Vídeň je ale pro Čecha nejblíže (do Londýna jsou to dvě hodiny letu). Špatný není ani Berlín nebo Mnichov. Ale Vídeň je klasika. Nemusíte ani obíhat různé obchody, stačí jediný nákup v obřím Peek & Cloppenburg na Mariahilfer Straße 26.

V zahraničí seženete vynikající obleky zhruba od 400 eur. Za tu cenu mám jeden nádherný oblek od Bosse, který mi lidé jich mnohokráte sami od sebe pochválili. V Česku se prodávají většinou velmi nekvalitní, nebo velmi předražené obleky.

Ano, můžete si koupit oblek Hugo Boss na Pařížské 28 nebo Jungmannově náměstí 18 v Praze nebo v Brně v Peek & Cloppenburg. Ale ve Vídni najdete neskutečně větší výběr, nižší ceny a mnohem milejší obsluhu

Na druhou stranu, chcete-li kvalitní oblek, pod 400 eur nemá cenu jít (snad až na výprodeje a sem tam něco na eBayi). Ušít oblek trvá mnoho hodin, něco stojí látka (čím kvalitnější, tím lepší), započtěte dopravu, propagaci, marži pro výrobce, marži pro prodejce – a máte dosti vysokou cenu.

Pokud si koupíte levný oblek, pozná se to. Češi nemají rádi obleky, protože kolem sebe vidí ošklivé obleky. Kvalitní obleky jsou neskutečně krásné. A vydrží déle než ty levné. V obleku chcete dělat dojem. Proč si tedy kupovat něco, v čem budete dělat špatný dojem?

Naopak, v Česku se vyplatí si nechat oblek ušít. Ceny jsou zhruba od 12 000 do 18 000 Kč (výjimečně do 25 000 Kč). Opět, pokud bude krejčí kvalitní, každý si všimne vašeho dokonalého obleku. A v zahraničí vás budou mít za milionáře. Protože v zahraničí jsou ručně šité obleky neskutečně drahé.

A hlavně: ručně šitý oblek na vás dokonale sedí.

Související otázky a odpovědi z Módní poradny:

Pokud máte další dotazy, zodpoví je naše Módní poradna.

Napsal Robert Němec v červenci 2008

Reklama:
Pánské obleky řady Black Label ze 100% vlny s podšívkou z cupra, s příměsí hedvábí, prodává Charles Tyrwhitt LLP. Vlna je setkaná ve Velké Británii. Knoflíky jsou z pravé rohoviny a na rukávech jsou odepínací (funkční). Konstrukce je half canvas. Od každého modelu máme na skladě zhruba 13 velikostí sak a přes 100 velikostí kalhot, které můžete libovolně kombinovat. Cena je 350 liber, cena za dopravu do ČR 8,95 libry. Doprava do ČR trvá tři až šest pracovních dní. Oblek můžete vrátit do tří měsíců bez udání důvodu, i nošený a zašpiněný.
Navštivte Charles Tyrwhitt LLP

Diskusní téma: Pánské obleky

Knoflík...

Jakub 13.05.2009
Dobrý den,
chtěl bych se Vás zeptat k ponechání rozepnutého knoflíčku... Když má sako 2 knoflíky, vypadá to ne moc pěkně... Je toto pravidlo dané etiketou nebo jen doporučení?

Re: Knoflík...

D. 31.08.2009
Možná už trochu pozdní odpověď, každopádně platí, že poslední knoflík se vždy nechává rozepnutý a je to dané etiketou, ať už má sako dva nebo víc knoflíků.

poliester ve vlně ?

dr.Ferdinand Ježek 28.05.2009
dobrý den pane magistře. Múj dotaz se týka ohledně složení látky v obleku. Prodavačka v prodejně ODOS Prostějov mi tvrdila že pracovala ve "výzkumáku" OP Prostějov a že polimeráty jsou v obleku lepší neboť se oblek nemačká je levnější a hezčí ,na můj dotaz zda mají obleky i se střihové vlny se skoro urazila ,že oblekúm nerozumím. Mně se ovšem žádný z vystavených oblekú nelíbil a z prodejny jsem s omluvou odešel.

opět délka rukávů u saka

Jarda 14.06.2009
Ten radí ten a ten zas tohle...

https://www.novinky.cz/zena/styl/170490-stylistka-radi-jak-vybrat-pusobive-a-nestarnouci-obleceni.html

Jaký oblek do tanečních?

Andrew 02.07.2009
Dobrý den,po té, co jsem si něco přečetl ,by mě ještě zajímalo jaký oblek zvolit do tanečních? Jestli košili se stojáčkem a motýlka nebo kravatu ,nejsem si stoprocentně jist,že je to vhodné a když už oblek ,tak bych chtěl vypadat elegantně....Andrew

Sako k džínám

Jirka 29.08.2009
Dobrý den, rád bych poprosil o radu - sháním černé sako k džínám, mělo by být spíš sportovně založené a přesto elegantní, ovšem nemám moc pojem o obchodech, kde by se dalo sehnat. Nevíte, prosím, jaký obchod by byl vhodný?

Hodně dobré!!!

Martin 21.09.2009
Dobré a hlavně UŽITEČNÉ stránky. Díky !!! :-)

stehování na ramenou

Jana 04.10.2009
Dobrý den. Mám možná hloupý dotaz.... Koupila jsem příteli nádherný luxusní obek. Podél ramenního švu je bílé stehování (oblek je černý s fialovým proužkem). Někde jsem četla, že to má evokovat ruční ušití (?). Nechává se to tam, nebo se to před prvním nošením má vypárat?
Děkuji.

Re: stehování na ramenou

Lalo 06.10.2009
Má se to vypárat. Taky je třeba odstranit případný štítek na rukávu saka a rozstřihnout stehy, které Vám brání dostat se do kapes.

Super110 nebo Super 150:-)

Lalo 05.10.2009
"A very high S-system number doesn't guarantee the best garments," says Andy Gilchrist (správně Vás napadlo Robertem zmiňované"nejlepší světové fórum o oblékání" www.askandyboutclothes.com).
Rozumíte-li anglicky, vřele doporučuji tento článek:
https://online.wsj.com/article_email/SB116320267593320299-lMyQjAxMDE2NjEzMTIxMDEyWj.html#printMode

Vypíchl bych ještě jednu větu: "Others, like Ermenegildo Zegna, an Italian firm that makes fabric as well as suits, don't tout the S-number on their labels either."

Škoda, že se Arnold Brant (který lze koupit na https://www.sierratradingpost.com/) kvůli clu a DPH poněkud prodraží :-(

Dolce & Gabbana Zegna Boss

Lalo 05.10.2009
Škoda, že není více Robertů, aby mohli na tomto hezkém webu pracovat :-)
Užitečná by byla zmínka o oblecích proslulých italských značek, za které by Vám složil kompliment snad i sám Andy :-), a které i pro normální lidi, umí-li být trpěliví a hledat,nemusí být až tak cenově nedostupné (jen nesmí nakupovat přímo v Pařížské (Zegna), Křižovnické, Jakubské nebo Dlouhé ul., či V Kolkovně 5 nebo U Prašné brány v Praze-když už, tak v předposledně zmiňovaném, měli tam vynikající obsluhu :-) ). Mám na mysli obleky (rovněž velice kvalitní jako obleky v článku nepřímo zmiňované značky Ermenegildo Zegna) značky Brioni, Corneliani, Pal Zileri, Canali či Z-Zegna. Doporučuji hledat v outletech nebo zajít např. do Mnichova měsíc po vánocích na přelomu ledna a února nebo pak koncem srpna a začátkem září, kde např. v HirmerHerrenmode mají slevy i na obleky Zegna, Canali, Raffaele Caruso či Pal Zileri. Také na internetu lze koupit levněji výborné obleky-např.na www.yoox.com lze koupit nádherné obleky Raffaele Caruso Sartoria Parma - výborný poměr ceny a kvality (pokud jde o obelky Cantarelli, i když jde rovněž o vynikající značku, mají na yooxu jen nižžší řadu "Studio", ovšem mají ramena ve stylu "spalla camicia", což se jen tak nevidí - viz více o "neapolitan shoulder" na https://www.askandyaboutclothes.com/Tutorials/AntongiavanniNeopolitanShoulder.htm

Není Boss jako Boss, není Ralp Lauren jako Ralph Lauren

Lalo 06.10.2009
Jednotlivé řady resp. obleky se v případě těchto značek mohou výrazně lišit. Není Hugo od Hugo Boss stejné kvality jako Boss Black. Není D&G jako Dolce Gabbana. Není Ralph Lauren Polo - ten, jenž není "Made in Italy" (pokud nekupujete v outletu, tak Polo pravděpodobně budou "Made in Italy") jako Ralph Lauren Black Label nebo RL Purple Label. Není Lab. Pal Zileri stejné kvality jako Pal Zileri (Gruppo Forall nebo dokonce Sartoriale). Není Z-Zegna jako Zegna. Není Corneliani Trend jako Corneliani. Není Emporio Armani jako Armani Collezioni nebo Giorgio Armani atd. V případě obleků od Prady či Gucciho musí člověk asi nejvíce spoléhat na svou schopnost rozeznat mezi kvalitou a nekvalitou.

Hierarchical Suit Quality List

Lalo 08.10.2009
Styleforum.net se snaží vytvořit žebříček obleků. Zdá se, že potřebují pomoct :-D
https://www.styleforum.net/printthread.php?t=140387&page=5&pp=40

Zegna v outletu v Praze

Lalo 16.10.2009
Máte-li velikost 54 a více doporučuji Vám navštívit outlet v Mastné ulici v Praze. Mají tam obleky Ermenegildo Zegna (dokonce i jeden krásný tmavomodrý Napoli Couture) za pouhých 10 tisíc Kč. Jedná se většinou o obleky Su Misura, takže pravděpodobně vyrobené v programu MTM (Made-to-Measure), které si pak klient nevyzvedl, proto nedoporučuji kupovat bez vyzkoušení

Látka

Vladimír 31.10.2009
Dobrý deň,
možno sa Vám bude zdať moja otázka triviálna,no nikde som nevedel nájsť adekvátnu odpoveď.
Zaujímalo by ma,či je nevhodné,keď sú nohavice a sako z odlišnej látky.Ide o oblek na slávnostnú príležitosť.
Konkrétne by ma zauímala kombinácia - nohavice čierne a sako čierne so zvislými bielymi pásikmi.
Ďakujem

Re: Látka

Lalo 07.11.2009
Tato kombinace není vhodná

Klobouk

Pavel Straka 02.11.2009
Jak se má barevně sladit klobouk s oblekem?Podle barvy saka?

Na míru nebo kvalitní značka?

Jakub 07.12.2009
Je lepší si v Praze nechat oblek ušít na míru, nebo zajet do Německa a koupit třeba od Hugo Bosse?

Vyjde to prakticky na stejné peníze...

Marks&Spencer

Lukáš Kaplan 17.12.2009
Dobrý den. Hodlám si pořídit oblek pravděpodobně od marks&spencer. Tak jestli někdo máte jakékoliv zkušenosti s touto značkou prosím o komentář :)

menusa

ivan 04.01.2010
www.mensusa.com maju akciu 50%off.
napr "fine quality suits 100% wool Super 150's" su v cene do 200usd. Zasielaju do celeho sveta. Nemam skusenost, len som na to nahodou narazil.

dobrá rada nad zlato

mipro 20.01.2010
Proboha tady taky zase plky , co to je za hloupost "jakmile vidím viskozu prchám", letní vycházkový oblek přeci není vlněný , mám letní oblek od Valentina /který si mimochodem dává dost záležet na výběru materálů/ a je to bavlna s viskozou. Oblek je pohodlný i v horku a viskoza je tam přidaná , aby se bavlna tolik nemačkala.Mám samozřejmně na letní večery obleky z tzv. odlehčené vlny, ale v těch bych se ve dne "upekl"! Znovu zdůrazňuji , na každou příležitost je vhodné oblečení takové aby se v tom člověk cítil dobře a aby to odpovídalo dané situaci ! No a kvalitní věc poznáme pohledem a "naomak".V dnešní době je spousta tzv. levých výrobků a cedulky s nápisy je dost jednoduché zneužít!

elegantně,noblesně

jana 16.02.2010
jinak normal, co to jako je...je tu dost divnejch lidí

Kde oblek

Pavel 25.02.2010
Dobrý den, scháním oblek a mám velice specifické požadavky a chtěl bych poradit kam v Praze zajít. Chtěl bych černý oblek s bílými pruhy. Jelikož tak trošku posiluji tak mám širší ramena a hrudní, ale pas mám poměrně uzký a všechna saka co jsem si zkoušel (blažek, prostějov...) mi byla na ramenou (vel 50) ale v oblasi pasu mi byla až dost volná a spíše vypadali jako pytel. Tudíž bych potřeboval něco zůženého v pase. Děkuji za radu.

Re: Kde oblek

šik 29.01.2012
Jedině ušít na míru.Spokojenost vyjadřuji společnosti Andrej Emanuel, Krakovská 12, Praha 1

Kde oblek

Jára 10.05.2012
Tak ano..jestli v Praze tak jedině u Andreje.Kvalitka,ochota no prostě slast a co potom až v něm půjdete ty obdivné pohledy..

Dotaz

Ashrak 28.02.2010
Dobrý dne,
chtěl bych se Vás zeptat, jestli máte nějaké zkušenosti s firmou Royal Selection a značkou Suit & Me (www.panske-obleky-suitandme.cz).
Děkuji

Re: Dotaz

Tomáš 05.04.2010
O této firmě jsem se dověděl z internetu a nechal jsem si zhotovit oblek - s oblekem jsem velmi spokojený, problém ale je, že nemají v Praze žádný obchod.

Re: Dotaz

Lukas 21.05.2012
Dobry den, zakoupil jsem si oblek u Suit and Me a jsem velice spokojeny. Kvalitni oblek z vlny 150s stal 13 tis. Maji pestry vyber ruznych latek, a usiti obleku vcetne zkousek trvalo 5 tydnu.
Zaroven jsem pouzival sluzby Suit and Me pro usiti 3 kosil na miru, ktere sedely perfektne po prvni zkousce. Muzu doporucit Suit and Me pro ty, kteri shaneji obleky na miru za dobrou cenu.

podšívka

Simon 03.03.2010
"Jakmile uvidím viskózu nebo dokonce acetát, prchám pryč." - Věřím tomu, že kdyby viskóza byla materiál tak nesnesitelný určitě by se neobjevila u několika obleků od Prady v cenové relaci 1500-2000 USD. Samozřejmě většina těchto luxusních obleků ma podšívku z bembergu, ale zajímalo by mě kolik lidí čtoucích tyto stránky si tyto obleky může dovolit. A jen tak btw. projeďte si britský e-shop zde oslavovaného Hugo Bosse a zkoukněte z čeho má 95% jeho obleků zhotovenou podšívku - mix viskózy a acetátu ... a to jsou obleky v cenové relaci 400-600 liber. Může mi tedy někdo objasnit co je na viskóze tak špatného?

OBLEK

mAREK 05.03.2010
ZE JE LEPSI NOSIT OBLEK, NEZ KAPSACE?
Záznamy: 91 - 120 ze 252
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

Přidat nový příspěvek

Reklama:

Jak funguje Elegantně.cz 

Do Encyklopedie módy (uprostřed nahoře) postupně přidávám a rozšiřuji encyklopedické informace především o pánské módě. Ve fotoblogu Móda na ulicích (vpravo nahoře) ukazuji nejkrásnější módu na českých i světových ulicích, kterou jsem vyfotil.

V magazínu Magazín o módě (uprostřed níže) vychází časopisecké články o módě a souvisejících věcech. Do Blogu o módě (vpravo dole) píši krátké osobně laděné úvahy a postřehy o módě.

Rubrika Recenze a zkušenosti s oblečením vás informuje o zkušenostech, zážitcích a recenzích s jednotlivými značkami a jejich oblečením.

Elegantně.cz se věnuje především pánské módě (protože jí rozumím nejvíce). Protože ale objevit dokonale sladěného muže je na českých ulicích jev více než vzácný, naleznete ve fotoblogu i ženy.

Na Elegantně.cz nyní testuji jako reklamu Google AdSense. Všechny příjmy však půjdou na rozvoj Elegantně.cz. Věnuji se módě jako koníčku. Mé příjmy pochází z jiných oblastí.

Pokud není uvedeno jinak, je autorem všech článků a fotografií Robert Němec.

Dodržujte Etický kodex.

Proč je zde tak málo fotografií?

Protože skoro na každý obrázek někdo vlastní autorská práva. Vlastník práv musí předem a výslovně souhlasit s publikováním dané fotografie.

Komunikuji s módními domy, ale je to náročné. Že jiné módní magazíny bezostyšně kradou fotografie na dalších webech, je věc jiná. Na všechny fotky a obrázky na Elegantně.cz mám vlastní nebo získaná autorská práva.

Tento web se zobrazuje na mnoho slov na předních místech ve vyhledávačích. Chcete-li být také na prvních místech ve vyhledávačích, využijte naší služby SEO (optimalizace pro vyhledávače). Nebo můžete využít naší služby PPC reklamy.

Reklama:

Kontakt

Mgr. Robert Němec Sokolská 4
Praha
12000
nemec@elegantne.cz

© Němec Marketing, s. r. o. a internetová agentura Robert Němec, 2008-2010. Všechna práva vyhrazena. Kopírování obsahu předávám naší advokátní kanceláři. Pánská a dámská móda a vše týkající se oblečení.