Pánské obleky

Jak si správně vybrat pánský oblek?

Složení pánského obleku

Existuje základní pravidlo: pánský oblek musí být z vlny. A to včetně podšívky. Místo vlny se dá použít i hedvábí, především do podšívky. Podšívka se dá dnes ušít i z materiálu zvaného Bamberg Cupro (protože získat dnes kvalitní hedvábí do obleku je velmi drahé a Cupro je japonský a kvalitní materiál).

Další možnosti nabízí kašmír, len a mohér. Použití bavlny je již diskutabilní. 

Když vybírám oblek, pokud se mi líbí ramena (viz níže), zalovím po jeho vnitřních kapsách a hledám složení. Jakmile uvidím viskózu, polyester nebo dokonce acetát, prchám pryč. Bohužel, viskózu občas objevíte i u modelů např. od Dolce & Gabbana („Mohla byste to prosím hláskovat?“ – znalci pochopí :-)). V takovémto obleku se budete nejenom potit, ale pot se ani nebude dostatečně rychle odpařovat.

Vlna má různou kvalitu: ta kvalitnější se označuje od 100 do 250 (nekvalitní vlnu poznáte tak, že nebude mít uvedeno žádné číslo). Od 150 jde již o špičkovou kvalitu. Číslo označuje kvalitu vlněné příze. Čím je číslo (označující počet vetkaných vláken) větší, tím je vlna lepší a jemnější. Vlna s vyšším číslem je jemnější, krásnější a méně se mačká. Spotřebuje se ale na ni více vlněného vlákna, a tak je samozřejmě dražší.

Kupujte kvalitu minimálně 120. 130 a 140 jsou dobré, na 150 začíná luxus. 180 jsou nejvyšší běžně dostupné látky. 

Ramena

Kvalita obleku se pozná i především na ramenou. Na ně se dívám ještě před složením (je snazší se podívat na rameno než hledat složení). Hodně často uvidíte, že přední část je našita jinak než zadní.

Právě u ramen se pozná kvalita krejčího na první pohled.

Tip: skvělého vzhledu dosáhnete, pokud budou rukávy vystupovat lehce nad úroveň ramen. Jiná saka v podstatě už ani nekupuji. Někomu ale tento styl nemusí vyhovovat.

Jeden, dva, tři, čtyři knoflíky

Módní návrháři experimentují s jedním či čtyřmi knoflíky, ale v podstatě se dají nosit jenom dva nebo tři.

Obecně: dva knoflíky jsou uvolněnější, tři vás udělají přísnější (více vás sevřou). Pokud chcete mít zajímavý vzhled s třemi knoflíky, zapněte si jenom ten prostřední. Je to móda posledních let.

Velká chyba českých mužů

Poslední knoflík (pokud není jenom jeden) se u saka zásadně nezapíná!

Mimochodem, víte proč? Je to reminiscence z minulosti, kdy muž musel být kdykoliv schopen rychle tasit kord či meč. Aby pro něj rychle a snadno dosáhl, začal se nosit spodní knoflíček rozepnutý.

Délka rukávů u obleku

Když jsem ve firemním magazínu napsal článek Pánské obleky, košile a kravaty na českém internetu a zveřejnil fotografii obleku od Zegny (která pak byla ještě mnohokráte zkopírována), napsala mi jedna čtenářka, že oblek je malý. A zde dochází k velkému nepochopení u Čechů: rukávy u pánských obleků musí být kratší než rukávy u košile.

Rukávy u saka musí být tak krátké, aby byl vidět manžetový knoflík (proč jinak by se dělali tak krásné manžetové knoflíky?). A to při každém pohybu, úhlu a skrčení.

Je to nesmírně elegantní. A má to i praktický důvod (většina věcí v módě je praktická): opticky to prodlužuje ruce.

Bohužel mnoho českých krejčí vám délku rukávů u saka zkrátí příliš málo. Hned tři krejčí a krejčové mi to zkrátili příliš málo (krejčovství Čechová, krejčovství Janošek – Hruška a Zara, vše v Brně).

Když si kupujete oblek, měli byste si nejprve vybrat svoji velikost. Velikost by měla odrážet vaši mohutnost i výšku. Ale počítejte s tím, že délku rukávu u obleku vám bude muset upravit na míru krejčí. Stojí to zhruba 150 - 250 Kč - a rozhodně se to vyplatí.

Délka nohavic

Jeden z mých prvních business obleků byl mimořádný: nemám standardní délku rukávů a nohou (tehdy jsem to ještě nevěděl) a marně jsem hledal oblek, který by měl délku nohavic i rukávů, která by mi sedla. Zázrakem se mi podařilo takový oblek sehnat.

Zatímco rukávy si možná budete muset nechat zkrátit u krejčího, u nohavic to platí 100%. Nohavice se u kvalitních obleků prodávají zásadně nezakončené/nezačištěné. Budete si je muset zanést ke krejčímu, který vám upraví jejich délku přesně podle vás.

Cena pánského obleku

Jak jsem napsal v sekci Nákupy, obchody a e-shopy, osobně nakupuji obleky nejčastěji ve Vídni, případně v Londýně nebo New Yorku. Vídeň je ale pro Čecha nejblíže (do Londýna jsou to dvě hodiny letu). Špatný není ani Berlín nebo Mnichov. Ale Vídeň je klasika. Nemusíte ani obíhat různé obchody, stačí jediný nákup v obřím Peek & Cloppenburg na Mariahilfer Straße 26.

V zahraničí seženete vynikající obleky zhruba od 400 eur. Za tu cenu mám jeden nádherný oblek od Bosse, který mi lidé jich mnohokráte sami od sebe pochválili. V Česku se prodávají většinou velmi nekvalitní, nebo velmi předražené obleky.

Ano, můžete si koupit oblek Hugo Boss na Pařížské 28 nebo Jungmannově náměstí 18 v Praze nebo v Brně v Peek & Cloppenburg. Ale ve Vídni najdete neskutečně větší výběr, nižší ceny a mnohem milejší obsluhu

Na druhou stranu, chcete-li kvalitní oblek, pod 400 eur nemá cenu jít (snad až na výprodeje a sem tam něco na eBayi). Ušít oblek trvá mnoho hodin, něco stojí látka (čím kvalitnější, tím lepší), započtěte dopravu, propagaci, marži pro výrobce, marži pro prodejce – a máte dosti vysokou cenu.

Pokud si koupíte levný oblek, pozná se to. Češi nemají rádi obleky, protože kolem sebe vidí ošklivé obleky. Kvalitní obleky jsou neskutečně krásné. A vydrží déle než ty levné. V obleku chcete dělat dojem. Proč si tedy kupovat něco, v čem budete dělat špatný dojem?

Naopak, v Česku se vyplatí si nechat oblek ušít. Ceny jsou zhruba od 12 000 do 18 000 Kč (výjimečně do 25 000 Kč). Opět, pokud bude krejčí kvalitní, každý si všimne vašeho dokonalého obleku. A v zahraničí vás budou mít za milionáře. Protože v zahraničí jsou ručně šité obleky neskutečně drahé.

A hlavně: ručně šitý oblek na vás dokonale sedí.

Související otázky a odpovědi z Módní poradny:

Pokud máte další dotazy, zodpoví je naše Módní poradna.

Napsal Robert Němec v červenci 2008

Reklama:
Pánské obleky řady Black Label ze 100% vlny s podšívkou z cupra, s příměsí hedvábí, prodává Charles Tyrwhitt LLP. Vlna je setkaná ve Velké Británii. Knoflíky jsou z pravé rohoviny a na rukávech jsou odepínací (funkční). Konstrukce je half canvas. Od každého modelu máme na skladě zhruba 13 velikostí sak a přes 100 velikostí kalhot, které můžete libovolně kombinovat. Cena je 350 liber, cena za dopravu do ČR 8,95 libry. Doprava do ČR trvá tři až šest pracovních dní. Oblek můžete vrátit do tří měsíců bez udání důvodu, i nošený a zašpiněný.
Navštivte Charles Tyrwhitt LLP

Diskusní téma: Pánské obleky

Re: Mira saka .

Petr Pidler 03.12.2010
Ve Vasem pripade je lepsi si zajit do renomovaneho krejcovsti, kde Vas zmeri a Vas problem vyresi tzv. merenkovou konfekci, nebo zakazkovim oblekem na miru. Ze sve zkusenosti Vam muzu doporucit Krejcovstvi Andrej, ktere sidli na adrese Krakovska 12 Praha 1, kde jsem byl sam spokojen. stranky jsou www.krejcovstviandrej.cz

knoflíčky u rukávů saka

David 31.01.2009
jak je to s posledním knoflíčkem u rukávů saka? Nechal jsem si ušít obleky na zakázku a všechny měli poslední knoflíček na rukávech saka rozepnutý. Slyšel jsem argumen, že je to prý schválně - že se tak pozná ručně šitý oblek. Mě to ale příjde trochu neelegantní. Navíc mám spoustu zahraničních partnerů kteří zcela jistě mají obleky ručně šité na míru a u nikoho z nich jsem to neviděl.
Co si o tom myslíte?

díky, David

Re: knoflíčky u rukávů saka

Samuel 20.02.2009
Niektori nosia gombiky na rukavoch rozopnute na znak toho, ze si mozu dovolit rucne sity oblek, avsak, je vhodne nechat gombiky vzdy zapnute.

Re: knoflíčky u rukávů saka

nečum 26.02.2011
ty seš kokot vid

poradna

COOOO 04.02.2009
koukam hodne se tu radi

široká ramena

Petr 26.02.2009
Dobrý den, ve většině sak (velikost 50) je mi v ramenou široká. Je šance někde sehnat něco trochu užšího?

Re: široká ramena

Mária Leňová 05.03.2009
v takovém případě doporučuji zakázkové krejčovství,kde Vám ušijeme oblek podle Vaší postavy.Podívejte se na www.delor.cz a pokud budete mít zájem kontaktujte mne na lenova@delor.cz a já Vám velmi ráda poradím.Pěkný dne Leňová

široká ramena

Nováková Eva 29.01.2012
Oblek na míru zhotoví kvalitně a v dobré ceně Krakovská 12, Praha 1.tel.603 878 066

široká ramena

Lojza 10.05.2012
Ale vy přece nešijete...vy si necháváte u někoho šít a nebo nabízíte měřenku...už jsem to za nekřesťanský peníz pokoušel....

Re: široká ramena

Lubos 06.06.2012
Hehe, mi prijde, ze cele toto krejcovstvi "Andrej" se rozhodlo, ze svymi prispevky obsadi tento web :DDD

Re: Re: široká ramena

Lorman 18.06.2012
já taky koukal...šiju tam jsem spokojenej a myslím, že ani nemají čas se s tímhle zabývat...příště se zeptám...

Re: Re: široká ramena

Julča 06.11.2012
opravdu?

Re: široká ramena

David 11.03.2009
rušně šitý oblek na zakázku stojí opravdu za to. Já si nechávám šít obleky i košile zde: www.studiospringer.cz a můžu jen doporučit. Přijedou za mnou do firmy, ušetřím moře času, kvalita výtěčný, rychlost super a výběr dostatečný. Velmi příjemní lidé - a to je to, co očekávám od zakázkového krejčovství.

oblek na míru

Lojza 10.05.2012
Zkuste prosím krejčovství ANDREJ Emanuel, Krakovská 12, Praha 1, tel.603 878 066 majitel je vyučen v Diplomatu...snad Vám to něco řekne a je to krečí každým coulem

K čemu lze mít sako?

Honza 17.03.2009
Zdravím je možné vzít si na sebe sako a nějaké jiné kalhoty?

Re: K čemu lze mít sako?

Filip Novotný 30.07.2009
V dnešní době to je běžné. Sako ale musí s kalhotami ladit, například nemůžete použít proužkované sako a kalhoty, které mají rozdílný proužek. Bez proužku to bude lepší. Taky spolu musí ladit barvy. A doporučuji kalhoty tmavší než sako nikoliv naopak. Tmavší odstín padne více "k zemi". Doporučuji Vám atelier Maxim: https://www.modamaxim.cz, jsou to rekordmani co se počtu možných kombinací týče.
Filip Novotný

Ahoj

Roman Sládek 21.03.2009
Ahoj Roberte, vidím, že jsi opět předběhl dobu a vytvořil jsi stránky, které nejen zpříjemní chvíle, ale i poučí o záležitostech, které jistě každý, kdo se chce dobře oblékat, musí řešit. Například je to ona délka rukávů a nohavic, které si každý krejčí představuje ideální jinak. A člověk pak může být po krátké době nespokojený a cítit se v obleku nesvůj.
Chci se zeptat na tvůj názor ohledně obchodu Maxim na Starobrněnské. Díky a těším se na další tvůj internetový počin (Stránek o golfu také není moc. Ale to je jen tip;-) )

....

Alex 25.03.2009
Prečo by mala byť podšívka z vlny ? Ja mám zopár kvalitných oblekov od Joopa a Bossa a všetky majú podšívku práve zo spomínanej viskózy. Je to velmi príjemný a lahký materiál, určite nie dôvod aby človek "prchal pryč".

Délka rukávů

Dejv 01.04.2009
Zdravím, podle mě to, co napsal Robert o délce rukávů u saka platí, pokud má člověk na sobě košili s manžetovými knoflíčky. Nicméně manžetové košile jsou dnes nošeny spíše na slavnostnější příležitosti, na běžné nošení např. do práce bych volil spíše košili s normálním knoflíčkem, u které poté platí pravidlo, že rukáv saka by měl začínat centimetr nad kloubem palce. Takže sako s krátkým rukávem ano, ale pouze ke košili s manžetami.

Re: Délka rukávů

Honza 03.03.2010
to si rozhodně nemyslím, košile má koukat ať knoflíčky máte nebo ne. Také košile na manž. knoflíčky se nosí stále častěji. Ono také není to tak dávno co se v ČR košile na manžet. knoflíčky nedaly sehnat.

záložky na kalhotách u pánských obleků

Jerry 01.04.2009
nosí se spíše založky, které jsou viditelné nebo jsou v současnosti módní panské kalhoty bez záložek na nohavicích.
poradte!

diky

Re: záložky na kalhotách u pánských obleků

Michal 19.07.2009
Pro lidi menší a střední postavy, jako jsem já, doporučuji rozhodně bez záložky,protože záložka coby horizontální element opticky zkracuje. Bez ohledu na trend.

Zkrácení rukávu v Brně

Tomáš 11.04.2009
Dobrý den, chci se zeptat kde v Brně doporučujete zkrácení rukávu u obleku. Nechával jsem si zkrátit nohavice v krejčovském salonu Tivoli v Brně, nicméně paní krejčová se vehementně bránila tomu zkrátit rukáv s tím, že je akorát ,ale na můj vkus byl příliš dlouhý. Děkuji předem za tip !

Re: Zkrácení rukávu v Brně

Hanka 29.01.2012
V Brně navštivte 4.patro u Bati, Česká 4 kde je úpravna oděvů a super ceny i dodací doba.

Určení kvality obleku podle zpracovaní ramen

Pavel 19.04.2009
Dobry den,<br>
bylo by možné podrobněji vysvětlit, jak vypadá, když "přední část (ramen) je našita jinak než zadní" ?

Re: Určení kvality obleku podle zpracovaní ramen

Vláďa 22.03.2013
Tak tohle by mne také zajímalo. (?)

schanim manžestrakovy spol.oblek

zdenek vondrak 04.05.2009
zdravim vsechny.prosim o radu kde sehnat manžestrakovy spol.odev.uz jsem prosel pul prahy a neni.prosim poradte na 607596272 nebo na fofrtaxi@seznam.cz.dekuji

Hugo Boss - kvalita? NE OSTUDA!

Alex 07.05.2009
Dávat do jedné věty slova "kvalita" a "Hugo Boss" je nemyslitelné. Bohužel si asi většina takto smýšlejících lidí neuvědomuje, že nositel tohoto jména byl nacista, který před válkou vyráběl pouze "montérky", a jen díky svým nacistickým kumpánům - vrahům se dostal k lepším zakázkám, tj. šil uniformy SS.

Re: Hugo Boss - kvalita? NE OSTUDA!

Martin 21.09.2009
Dobrý den pane Alexi,
to víte OBCHOD je OBCHOD a každý nějak začínal. Třeba na montérkách. Ale je to samozřejmě Váš názor a máte na něj plné právo. A také si nemyslím, že tím, co jste tady napsal, přestanou lidé kupovat, nebo se odvracet a zatracovat zn. HUGO BOSS. Jinak přeji hezký den pane Alexi :-) Martin

Re: Re: Hugo Boss - kvalita? NE OSTUDA!

Naďa 10.07.2012
A proto kvalita. Němci si na dokonalosti velice potrpí. Pár let jsem šila sukně pro Bognera. A vše muselo být eňo ňuňo. V preciznosti a vypracovanosti jsou borci. Ale to by měl žádat každý člověk, pokud platí za něco nemalé peníze.
Záznamy: 61 - 90 ze 252
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek

Reklama:

Jak funguje Elegantně.cz 

Do Encyklopedie módy (uprostřed nahoře) postupně přidávám a rozšiřuji encyklopedické informace především o pánské módě. Ve fotoblogu Móda na ulicích (vpravo nahoře) ukazuji nejkrásnější módu na českých i světových ulicích, kterou jsem vyfotil.

V magazínu Magazín o módě (uprostřed níže) vychází časopisecké články o módě a souvisejících věcech. Do Blogu o módě (vpravo dole) píši krátké osobně laděné úvahy a postřehy o módě.

Rubrika Recenze a zkušenosti s oblečením vás informuje o zkušenostech, zážitcích a recenzích s jednotlivými značkami a jejich oblečením.

Elegantně.cz se věnuje především pánské módě (protože jí rozumím nejvíce). Protože ale objevit dokonale sladěného muže je na českých ulicích jev více než vzácný, naleznete ve fotoblogu i ženy.

Na Elegantně.cz nyní testuji jako reklamu Google AdSense. Všechny příjmy však půjdou na rozvoj Elegantně.cz. Věnuji se módě jako koníčku. Mé příjmy pochází z jiných oblastí.

Pokud není uvedeno jinak, je autorem všech článků a fotografií Robert Němec.

Dodržujte Etický kodex.

Proč je zde tak málo fotografií?

Protože skoro na každý obrázek někdo vlastní autorská práva. Vlastník práv musí předem a výslovně souhlasit s publikováním dané fotografie.

Komunikuji s módními domy, ale je to náročné. Že jiné módní magazíny bezostyšně kradou fotografie na dalších webech, je věc jiná. Na všechny fotky a obrázky na Elegantně.cz mám vlastní nebo získaná autorská práva.

Tento web se zobrazuje na mnoho slov na předních místech ve vyhledávačích. Chcete-li být také na prvních místech ve vyhledávačích, využijte naší služby SEO (optimalizace pro vyhledávače). Nebo můžete využít naší služby PPC reklamy.

Reklama:

Kontakt

Mgr. Robert Němec Sokolská 4
Praha
12000
nemec@elegantne.cz

© Němec Marketing, s. r. o. a internetová agentura Robert Němec, 2008-2010. Všechna práva vyhrazena. Kopírování obsahu předávám naší advokátní kanceláři. Pánská a dámská móda a vše týkající se oblečení.